Paldies, Jūsu jautājums ir veiksmīgi nosutīts

 

Uzdot jautājumu

 

Jūsu e-pasta adrese: (nekorekta adrese)

Jautājums: (ievadiet tekstu)

(nepareizi)

 

 

Žurnāls 2017-17

Žurnāla «Zintnieks» 17.numurā lasiet:

 • Zodiaka zīmju arabeskas: SVARI
 • Gaisma ir prieks (Terēza Laube)
 • Saules gaita debess lokā… (Anita Plēsuma)
 • Par neatkarību, kuras nav (Jānis Miezītis)
 • Kas ir latvieša dzīvesziņa? (Valdis Šteins)
 • «ZINTNIEKA» izdotā Valda Šteina grāmata «Latvieti, mosties!»
 • Antidepresanti un nomierinošie līdzekļi — glābiņš no mūsdienu spriedzes? Speciālisti: Inga Zārde, Ilze Strēle, Guna Blumberga, Baiba Stūrīte un Līga Mitrēviča (Dagnija Millere-Balandīna)
 • Latviešu pasakķēniņa garīgums: Kārlis Skalbe (Linda Šmite)
 • Mūsu vārdi un mūsu DNS (Uldis Platkājs)
 • Ar mīļumu par dzērvenēm (Andris Ansis Špats)
 • 2017.gada sēni — balto cūktrifeli meklējot… Saruna ar eksperti un mikoloģi DIĀNU MEIERI (Normunds Smaļinskis)
 • Lasītāju daiļrade!
 • Noslēpumainības plīvurā tītie procesi: Kā Zeme izdzīvojusi deviņus Pasaules galus (Miķelis Daniels); Jūras bezdibeņa spoks (Una Kalniņa)
 • Tests. Kurp tālāk doties? (Viktors Dukis)
 • Tetovējumi (Ilma Pļava)
 • Vēstules!
 • Pareģi un pareģojumi (Viktors Dukis)
 • Sniedz roku draugs: Laulību līnija plaukstā (Aina Lūcīte); Kāzu paražas (Santa Bauska); Tests. Mīlēs vai nodos… (Skaidrīte Skuja); Iepazīsimies!
 • Kā pareizi pagatavot ārstniecības augu līdzekļus (Anda Eņģele)
 • Vai zelts dziedina? (Anna Bītere)
 • Astroloģisko un numeroloģisko ziņu mozaīka: Mēness kalendārs pirtij (Terēza Laube); Veiksmīgās dienas (Ella Brune); Austrumu saderības horoskops (Daiga Bergmane); Sirdskaisles zīmē (Miķelis Daniels)
 • Diēta liesai (Daiga Blicava)
 • Smaganas (Kristīne Kalniņa)
 • Punktu terapija uz plaukstas (Dina Berga)
 • Mans veselīgais ēdiens: Sēņu ēdieni (Aina Andersone)
 • Jūs jautājat — «Zintnieks» atbild: Interesanti par lietu (Maija Poga); Sarētojumi (Anda Šteinharde); Liktenis (Ilma Pļava); Ar bankām — pret osteohondrozi! (Anita Plēsuma)
 • Informācija «Zintnieka» lasītājiem par TAUTAS MEDICĪNAS speciālistiem
 • Izklaides lappuses
 • Derīgi padomi: Ķiploki (Aina Andersone); Līdzekļi pret aptaukošanos (Aina Andersone); Pazemini holesterīna līmeni (Anita Plēsuma); Sēnes (Agate Rinda)
 • Dziednieku reklāmas, fotogrāfijas, zīmējumi...
 •  

   

   

   

   

   

   

   

   

  Zodiaka zīmju arabeskas: SVARI

  Svari — 2.līmeņa kardinālā gaisa zīme. Indivīds ir pilnībā noformējies un iziet sabiedrībā kā personība. Tiek dibināti sakari un kontakti ar sev līdzīgiem.

  Svari iezīmē kopības un pretstatu cīņas nozīmi, kā arī taisnības iemiesojuma simbolu. Tā ir vienīgā nedzīvā (pēc nosaukuma) Zodiaka zīme, jo pārējās ir saistītas ar cilvēkiem vai dzīvniekiem. Senajā Zodiakā, kurš sastāvēja tikai no 10 zīmēm, Svaru nebija. Svaru simbolu apskata ar pirmā cilvēka parādīšanos — Ādamu Kadmonu.

  Zodiakālā Svaru zīme simbolizē līdzsvaru starp sievišķo un vīrišķo pirmsākumu, dienas un nakts harmoniju.

            Svaru atslēgas vārds — partnerība. Atslēgas frāze — es salīdzinu un līdzsvaroju. Atrodot vēlamo līdzsvaru, Svari ienes dzīvē harmoniju, skaistumu, klusumu, mieru, taisnīgumu. Svaru zīmē dzimst nepārspējami miera nesēji un paši labākie līdzautori un partneri.

           Vislabākās zāles Svariem pret visām slimībām ir jauka saruna ar interesantu cilvēku. Tomēr tieši Svari pakļauti «intelektuālai infekcijai». Svaru paradokss ir tas, ka šie objektīvie, saprātīgi domājošie cilvēki vienmēr cenšas atrast pretējo visā, ar ko viņiem ir darīšana.

           Turklāt Svariem vienmēr ir grūti palaist garām saviesīgu pasākumu tikai tāpēc vien, ka vajag nodarboties ar profilaktiskām vai ārstnieciskām procedūrām. Tāpēc viņi bieži kaitē savai veselībai. Pastāv gan iespēja savienot patīkamo ar lietderīgo, piedaloties sabiedriskajā dzīvē, vienlaikus palīdzot savam organismam. To panāk ar uztura palīdzību. Svariem ļoti ieteicamas ir diedzētas rutku, lucernas, sinepju, kressalātu, kviešu sēklas.

           Vēlams savā ēdienkartē iekļaut zaļumus — ēst tos brokastīs un vakariņās, liekot ar sieru vai biezpienu uz sviestmaizes, pievienot sakņu salātiem ar krējumu, pievienojot nedaudz cukura un dažus pilienus citrona sulas.

           Vērtīga ir plūškoka tēja ar citronu. To var pasniegt viesiem un dzert ar karstu vai aukstu ūdeni. Ziemā tā lieliski sasilda, bet vasarā normalizē vielmaiņu…

  INESE KAĢE, ASTROLOĢE

   

   

   

   

   

   

   

   

   

  Gaisma ir prieks

           Pārskatu pēdējos «Zintnieka» numurus — turpmāk noteikti jābūt vēl vairāk materiālu par zintniecību un dziedniecību. Ja mēs, Latvijas dziednieki, zintnieki, ekstrasensi un žurnāls «Zintnieks», spēsim cilvēkiem nest gan gaismu, gan prasmi saglabāt veselību, gan cīnīties ar dažādām kaitēm, izmantojot sensenās gudrības, tad mēs iesim pareizajā virzienā. Bez gaismas nevar — tāpēc to cenšas nest visi cilvēki, kuri runā caur mūsu žurnāla lappusēm. Tāpēc gadiem ilgi pastāv rubrika «Ar savu gaismu» — ir taču labi zināt, kādas nokrāsas gaismu sabiedrībai nes slaveni, pazīstami un mazāk pazīstami cilvēki. Šķiet, arī tā iederas mūsu žurnālā.

           Turpmāk tiešām centīsimies vēl vairāk paplašināt lasītāju zināšanas gan garīgās, gan fiziskās veselības jomā. Gaisma taču arī tad staros — gaišs cilvēks vienmēr grib būt vesels. Un šo zināšanu nekad nevar būt par daudz. Jāiemanās tikai izvēlēties sev piemērotākās metodes, paņēmienus, receptes.

  Esam pārliecināti — starta laukums veselībai būs prieks vai vismaz prieka dzirksts — un katrā no mums tā ir. Mēģināsim nolobīt ikdienības pelēko čaulu un viducī ieraudzīt kaut mazu gaismiņu — prieka dzirksti. Ticiet — sāpošās kājas kļūs vieglākas, mugura — lokanāka, rokas — jutīgākas, galva — gaišāka, vēders — nemanāmāks… Ne velti tagad bērnu slimnīcās ieviests dakteris klauns, kas slimos mazuļus ārstē ar prieku un smaidu.

           …Vēl jau tikai septembra sākums, vēl jau daba netaisās gulēt, un tāpēc pelēkraibajās un reizumis saulainajās debesīs arī gribas sūtīt prieku. Atrast to dzīves sarežģītajā labirintā, atrast starp dzīves rūgtuma un smaguma kalniem, atrast starp pelēkajiem mākoņiem, kad tie nolaižas pār zemi un lej lietus asaras, atrast uz ielas, tīrumā, sētā, pie darbgalda… Prieka dzirksti var atrast visur, tikai nevajag to uzreiz noslāpēt. Pat tad un tur, kur prieks šķiet tobrīd nepiedienīgs. Prieks vienkārši ir katrā no mums — apslēpts vai atklāts.

           Ļoti ceru, ka arī katrs dziednieks, zintnieks, gaišreģis katram apmeklētājam vispirms cenšas dāvāt prieku. Tieši tāpēc viņiem ir «trešā acs», kas atrod it kā neatrodamo. Un cenšas to iedēstīt pacienta zemapziņā vai apziņā. Prieks nekad nevar būt kaitīgs — tas spējīgs izdzēst pat smagus sarežģījumus cilvēka dzīvē, ja vien šis cilvēks kaut drusciņ atveras, dodot iespēju ienākt sevī priekam un cerībai. Tumsa ir paliekoša vien tad, kad netiek raidīta gaisma. Bet tumsu saglabāt ir grūti, toties radīt un raidīt gaismu — apbrīnojami viegli. Un dziedējoši. Gan tās raidītājam, gan saņēmējam. Jo gaisma ir prieks.

  TERĒZA LAUBE

   

   

   

   

   

   

   

   

   

  Par neatkarību, kuras nav

  Valstij nav naudas priekš visiem — apmēram tā paziņo valdības vīri un sievas. Kam viņi to saka? Viņi to paziņo cilvēkiem, kuri visus šos gadus apzinīgi darījuši savu darbu, godīgi maksājuši nodokļus, pildījuši savu pilsoņa pienākumu pret valsti un uzticējušies savai ievēlētajai valdībai. Neviens cits, kā vien šie paši valstsvīri, būdami vēl deputātu kandidāti, pirms vēlēšanām ļaužu priekšā slavēja savu «izcilo prasmi», «lielās spējas», «augsto profesionalitāti» utt. Liekot roku uz sirds, viņi solīja rūpēties, attīstīt, pilnveidot, uzlabot, optimizēt, renovēt.... Tauta noticēja un viņus ievēlēja. Šodien viņi saka, ka valstij trūkst naudas. Kā tas var būt?! Kur tad paliek visi jūsu ilgtermiņa un īstermiņa valsts attīstības plāni, projekti un no tiem izrietošā finanšu politika? Visas valsts iestādes ir pilnas ar papīru kalniem (nu jau vairāk ar datoru sniegto informāciju). Tur ir likumi, lēmumi, noteikumi, statistikas dati, situāciju analīzes, instrukcijas, atskaites, priekšlikumi, pārbaužu un pētījumu rezultāti, akti,  projekti, vīzijas, aprēķini... Tas viss taču tiek darīts tikai tādēļ, lai mērķtiecīgi un nekļūdīgi realizētu valsts varu. Lai valdība varētu kontrolēt un koriģēt vajadzīgajā virzienā visu saimniecības nozaru darbību. Lai valsts spētu darboties kā vienots, saskanīgs mehānisms. Kāda tam visam vērtība, ja šodien valsts kasē trūkst naudas! Iznāk, ka visi šie aprēķini ir par velti sastādīti, par velti sarakstīti, par velti samudžināti?

  Salīdzinot ar citām valstīm, mēs visu šo laiku esam maksājuši ne jau tos mazākos nodokļus, bet naudas valstij tik un tā trūkst. Kāpēc? Kāpēc mums ir jāaizņemas miljardi? Vai tādēļ, lai valstsvīri pēc dažiem gadiem atkal varētu paziņot, ka valsts kasē nav naudas?...

  Mēs neesam speciālisti, tādēļ varam arī paturēt pie sevis domas par to, cik dārgus tiltus, bibliotēkas vai hokeja halles Latvijā par valsts naudu var atļauties celt un kuras bankas krīzes gadījumā jāglābj. Par to mums nav jālauza galva. Priekš tā mums ir valdība. Mēs uzticam tai savu nodokļos maksāto naudu, mēs pildām tās norādījumus, respektējam tās lēmumus. Pat Eiropas Savienībā mēs iestājāmies, galvenokārt paklausot valdības vīru aicinājumam. Mēs taču esam paklausīga tauta…

  JĀNIS MIEZĪTIS

   

   

   

   

   

   

   

   

  Antidepresanti un nomierinošie līdzekļi – glābiņš no mūsdienu spriedzes?

  Nereti stāsts ir par robežām. Ne tikai tām, kas liek mums ieņemt (gribam to vai nē) vienu vai otru pozīciju sabiedrībā, bet arī par tām, kuras nospraužam sev paši. Depresijas definīcija mūsdienās ir visai izplūdusi — daļa cilvēku, izjūtot hronisku nogurumu vai ieilgušu sliktu garastāvokli, diagnosticē sevi paši — ar vieglu roku uzliekot sev klīniskās depresijas zīmogu, kas ne vienmēr ir pamatoti, un var novest pie neprognozējamām sekām. Piemēram, ja nekontrolēti (bez ārsta nozīmējuma) tiek lietoti recepšu medikamenti, šajā gadījumā — antidepresanti vai nomierinošie līdzekļi (trankvilizatori), turklāt nepareizās devās un ilgstoši, situācija var vainagoties ar nevēlamām blakusparādībām, tajā skaitā — atkarību.

  Ko par šo problēmu saka dažādu nozaru speciālisti? Cik liela loma tajā visā ir mūsu pašu attieksmei pret sevi un dzīvi kopumā? Ja jau simptomi nereti atgriežas — varbūt atbildes meklējamas kompleksā pieejā? Ar viedokli dalās ārste-psihiatre Inga Zārde («Vivendi» veselības centrs), ģimenes ārste, pediatre Ilze Strēle (ilstre.lv), ārste-homeopāte Guna Blumberga (homeopatijascentrs.lv), vēdiskā astroloģe, ezoteriķe Baiba Stūrīte (baibasturite.com) un Baha ziedu terapijas praktiķe-konsultante Līga Mitrēvica (bahaziedukonsultacijas.lv).

   

  Sabiedrībā valda pārāk daudz aizspriedumu

  Ja cilvēks cieš no depresijas, smagas trauksmes un panikas lēkmēm, kas traucē ikdienā normāli funkcionēt, psihiatre Inga Zārde pavisam noteikti atbalsta antidepresantu lietošanu. Kopā ar ārstu piemeklējot atbilstošas zāles, ieguvums ir daudz lielāks nekā tad, ja notiek pievēršanās dažādām citām alternatīvām vai, ja medikamenti netiek lietoti vispār…

   

  Emocijas jāiepazīst, nevis jāslāpē

  Klīniskās depresijas gadījumā antidepresanti tiek izrakstīti, lai ārstētu slimību un sakārtotu bioķīmiskos procesus galvas smadzenēs. Taču tas nenotiek tā, uz sitiena, iedzeršu tableti un būšu vesels, akcentē ģimenes ārste, pediatre Ilze Strēle. Mūsdienu skrienošajā laikmetā lielākajai daļai cilvēku izmisīgi trūkst laika, turklāt, lai cik paradoksāli tas neizklausītos, trūkst laika pašiem sev — lai iepazītu emocijas un sakārtotu, izprastu savu iekšējo pasauli…

   

  Depresijas individuālā maska

  Emocijas ir enerģētiskā valoda, kādā tiek paziņots ārpasaulei, kas notiek cilvēka prātā un jūtu līmenī. Jo tīrāka psihe, jo veselīgākas emocijas. Ārste-homeopāte Guna Blumberga uzskata, ka nav labu vai sliktu emociju — tās vienkārši ir reakcijas uz kādiem pagātnes vai tagadnes notikumiem. Ja pārdzīvojums ir «iekapsulējies», tas dažādos veidos liek par sevi manīt, piemēram, kad atkal un atkal atkārtojas noteiktas situācijas. Nereti cilvēki mēdz neizsērot 4 vispārzināmās sēru fāzes, kādā no tām iestrēgstot — noliegumā, dusmās, bezpalīdzībā vai depresijā…

   

  Dzīve — spēle uz izturību: kur vājākie salūzt, stiprākie aug

  «Cilvēkam jebkurā vecumā ir tendence mēģināt atrast vieglāko ceļu, lai risinātu savas problēmas», ar skaudru atziņu dalās ezoteriķe un vēdiskā astroloģe Baiba Stūrīte. «Ja antidepresanti un ķīmiskās zāles spētu izārstēt, tad mēs apkārt redzētu daudz jo daudz laimīgu un smaidīgu cilvēku, bet tā nav. Kāpēc? Jo nav tādu mākslīgo līdzekļu, kas palīdzētu iemācīt dzīvot, būt drosmīgiem un pieņemt visu, ko dzīve mums ir sagatavojusi — gan priecīgās, gan bēdīgās dienas», skaidro ezoteriķe…

   

  Homeopātija, Baha ziedu terapija, ājurvēda — vai palīdzēs?

  Strādājot ar Baha ziediem, saslimšanas, kas skar psihiatrijas jomu, vienmēr jāizvērtē ļoti rūpīgi un ar lielu atbildību, jo ne vienmēr klīnisko depresiju var izārstēt ar alternatīvām metodēm, tomēr kā papildu terapija tā noder gandrīz vienmēr, iedrošina Baha ziedu konsultante-praktiķe Līga Mitrēvica. Baha ziedu terapijā ir vairāki ziedu līdzekļi, kas noder depresīviem stāvokļiem, piemēram, Sinepe, ko ieteicams lietot tad, kad cilvēks jūtas nomākts bez viņam zināma un saprotama iemesla…

   

  Ja bērnu vai pusaudzi

  skārusi depresija,

  jāiesaistās arī vecākiem

  Depresijas pazīmes dažāda vecuma grupu pacientiem sastopamas arvien biežāk. Ja runājam par bērniem un pusaudžiem, Baha ziedu konsultante Līga Mitrēvica iesaka vecākiem būt modriem un laicīgi ievērot, ja atvase ir regulāri nomākta — to nedrīkst atstāt bez uzmanības. Atbalsts, izrunāšanās un risinājuma meklēšana kopīgiem spēkiem ļoti palīdz — bērns jūt patiesu vecāku interesi, kas ir kā apliecinājums tam, ka viņš savā ģimenē ir svarīgs un mīlēts…

   

  Ezoterisks skatījums uz antidepresantu lietošanu

  Par iespējamām sekām brīdina Baiba Stūrīte:

  Jebkuras ķīmiskās zāles fiziskajam ķermenim ir svešķermenis. Būs nepieciešamas nedēļas un varbūt pat mēneši, kamēr izvadsistēma no tā visa būs atbrīvojusies.

  Var veidoties fiziskā atkarība. Ķermenis, līdzīgi kā narkotiku lietošanas gadījumos, var sākt prasīt konkrētas vielas vēl un vēl. Organisms pie tām pierod un cilvēks pārvēršas par legālu narkomānu…

  (Raksta turpinājumu lasiet žurnālā)

  DAGNIJA MILLERE BALANDĪNA

   

   

   

   

   

   

   

   

   

  Mūsu vārdi un mūsu DNS

  Jaunākie pētījumi liecina — DNS (dezoksiribonukleīnskābe) uztver cilvēka vārdus un domas. Jebkurš izteiktais vārds — tas ir nekas cits, kā viļņveida ģenētiska programma, kas spēj ievērojami izmainīt visu dzīvi.

  Citiem vārdiem, kādā sabiedrībā cilvēks iesaistīsies, no tādas viņš arī iegūs šīs pārmantojamās programmas. Šīs — par pārmantojamību atbildīgās molekulas saņem akustisko informāciju, kad mēs vienkārši sarunājamies vai klausāmies citu sarunas. Tās to dara arī tad, kad mēs klusējot lasām vai uz kaut ko skatāmies. Turklāt viena veida sarunas vai teksts šīs molekulas dziedina, cita veida — traumē.

  Ņujorkas Medicīniski Tehniskās akadēmijas akadēmiķis P.P.Garjājevs (http://wavegenetics.org/en/) uzskata, ka ar vārdiskajām un domformām cilvēks rada savu ģenētisko aparātu.

  Izrādās, meditāciju vārdi pamodina šī aparāta rezerves jeb neizmantotās iespējas — ir zināms daudz gadījumu, kad pēc svēto lūgšanām ir izdziedināti bezpalīdzīgi slimie, turklāt šī svētība sniedzas pat vairākās paaudzēs.

  Bet nolādējums izjauc viļņu programmas — tātad izjauc organisma dabisku attīstību. Zombēšana, sliktu vēloša vārdošana, dažādi lāsti, noskaudumi ir spējīgi atņemt cilvēkam gribasspēku, veselību un reizēm pat dzīvību, un to galvenais instruments ir izteiktie vārdi jeb nodomi.

  Un tagad galvenais pētnieku secinājums — viļņu ģenētiķi apgalvo, ka cilvēka ģenētiskajam aparātam it nemaz nav vienalga, ko domā, klausās vai runā tā saimnieks. Jo ikviena informācija iespiežas tā sauktajos viļņu gēnos. 

  Turklāt DNS sistēma nav spējīga atšķirt, no kā jūs saņemat šo informāciju — vai tas būtu dzīvs sarunu biedrs vai, piemēram, TV ekrāns. DNS molekulas spēj apmainīties ar šo informāciju caur akustiskajiem un elektromagnētiskajiem viļņiem. Vispārsteidzošākais, ka savos eksperimentos pētnieki izsauca ar saviem vārdiem daudzus «brīnumus» — dabiskos vai ģenētiskos efektus. Viņi radīja instrumentu, kas pārveido cilvēka vārdus par elektromagnētiskām svārstībām, kas savukārt ietekmē DNS…

   (Raksta turpinājumu lasiet žurnālā)

  Sagatavoja ULDIS PLATKĀJS

   

   

   

   

   

   

   

   

   

  2017.gada sēni — balto cūktrifeli meklējot…

  Katra rudens laika neatņemama sastāvdaļa ir sēņošana. Latvietis «parastais» uzvelk kājās gumijas zābakus, paņem sēņu grozu, nazīti un dodas vien sev zināmās slepenās sēņu vietās. Tās gan nevienam citam parasti atklātas netiek, lai, atgriežoties no tām ar bagātu sēņu ražu, vakarā varētu vārīt, sālīt un marinēt krājumus nākošajai ziemai. Šoreiz es saņēmu laipnu uzaicinājumu piedalīties sēņu meklēšanas ekspedīcijā kopā ar sēņu ekspertēm un mikoloģēm Initu Danieli un Diānu Meieri. Devāmies uz Kurzemi — Latvijas Mikologu biedrības 2017.gada nominētās sēnes baltās cūktrifeles meklējumos. Tā pirmo reizi Latvijā atrasta 2015.gadā Rēzeknes pusē, gadu vēlāk — Dienvidkurzemē. Tā ir 50-300 g smaga sēne, kura var augt pazemē, līdz pat 10 cm dziļumā vai daļēji virszemē. Vizuāli tā nedaudz atgādina kartupeli un tai piemīt spēcīgs aromāts. Diānai līdzi devās palīgs ar ļoti jutīgu un trenētu degunu — Hafris jeb Hafrens — suns, kurš iemācījies mežā sēņot un meklēt cūktrifeles. Kamēr ripojam uz Kurzemes pusi, iztaujāju Initu Danieli par sēņošanas smalkumiem mikologa skatā un gaumē.

  Cik sēņu sugu rudenī sēņotājs var mežā sastapt un sameklēt?

  — Katrs jau meklē un atrod tās sēnes, kuras grib atrast! Ja cilvēks meklē gailenes, tad viņš tās arī atrod. Ja meklē baravikas, tad arī baravikas atrod. Tad viņš citas sēnes apkārt neredz vai vienkārši tām nepievērš atbilstošu uzmanību. Ja mēs saskaitītu visas iespējamās mūsu sēņu sugas, tad skaitlis būtu ļoti liels — ap 4000, ieskaitot visas mikroskopiskās un vēl citas, kuras vēl nav pietiekoši izpētītas. Makroskopiskās sēnes, kuras varam ieraudzīt ar neapbruņotu aci, ir ap 2000. Cepurīšu sēņu skaits no tām — ap 1100.

  Cik no tām var likt grozā un nest mājā?

  — To pateikt ir sarežģīti. Cilvēks salasa bekas, gailenes un bērzlapes, bet sugas jau viņš atšķirt nespēj. Varbūt groziņā ir divu sugu apšu bekas, divu sugu baravikas un vēl bērzu bekas, tāpat bērzlapju sugu skaits varbūt sasniedz desmit… Lai gan Latvijā to sugu skaits pārsniedz simtu, parasts sēņotājs tās klasificē vienkārši pēc cepurītes krāsas, un tikai. Patiesībā, no meža nākot ārā, sēņotājam groziņā var būt daudzi desmiti sugu, tikai viņš tās nemāk precīzi nosaukt vārdā…

  Tagad Latvijā tiek pamanītas un regulāri konstatētas jaunas putnu sugas, parādās jauni, agrāk neredzēti mežu un ūdeņu iemītnieki. Vai parādās arī jaunas sēnes?

  — Jā, parādās! Un tāds ļoti spilgts piemērs ir Dzīslkāta beka, kura pirms 3 gadiem tika izvēlēta par Latvijas gada sēni. Tā ir labi samanāma mežā, jau labi pazīstama un viegli atšķirama no citām bekām. Viņai ir izteikti dzīslots kātiņš, zeltaini dzeltenīgs. Pirmo reizi Eiropā šī sēne parādījās Lietuvā, Kuršu kāpās. Nākošie ziņojumi jau bija no Latvijas, kur to atrada jūras tuvumā — arī kāpās. Pagājušajā gadā jau bija daudzi ziņojumi par sēnes atrašanu iekšzemes teritorijās. Šis ir tas gadījums, kad jauna suga ir labi pamanāma, un var viegli izsekot tās ienākšanai mūsu teritorijā. Ja sēne nav ēdama, nav vizuāli īpaši izteiksmīga un pamanāma, to izsekot jau ir daudz grūtāk, arī pamanīt kā jaunu sugu…

  Un kāds ir «raganu apļa» izcelsmes zinātniskais skaidrojums?

  — Gaužām vienkāršs. Tas ir saistīts ar sēņotnes augšanu — kad sākotnēji barības vielas augšanas vietā iztērētas, sēnes sāk radiāli augt plašumā. Tās meklē jaunas barotnes vietas un sāk pārvietoties. Mežā arī ir tāpat, tikai tur apļu veidošanos traucē krūmi un koki. Sēņotne ir daudzgadīga, visu laiku tajā augsnē dzīvo, un katru gadu aiziet uz priekšu par 2-3 cm. Nomērot šos attālumus var pateikt, cik gadus tā sēņotne konkrētajā vietā dzīvo. Un nekādu lidojošo šķīvīšu tur nav bijis, bet pasaciņas jau rodas arī mūsu laikos. Cilvēkiem jau patīk noticēt tādām lietām…

  Vai Inita pati arī sēņo un ēd sēnes?

  — Ja iznāk pa mežu staigāt, nedaudz paņemu vakariņu tiesai. Taču tas nenozīmē, ka, ejot pa mežu, vienmēr ieraugu un noteikti tur atrodu visas izaugušās baravikas. Man patīk tās sēnes, kuras var uzreiz cept un kuras nav jāvāra. Ņemu mežā sēnes tik daudz, cik var izmantot vienai ēdienreizei. Ar sālīšanu un marinēšanu es nenodarbojos. Man nevajag milzu grozus un simts baraviku! Man garšo tintenes, sēra piepe — nu, kaut kas tāds. Interesanta ir rudzupuķu smilšbeka, kura cepot maina krāsu. Vēl ir saldā krimilde, kuru nedrīkst ilgi cept. Man garšo bērzlapju karbonādes — visas bērzlapes, kurām piemīt maiga garša, var cept kā karbonādes. Man patīk tādas vienkārši pagatavojamas sēnes…

  Epiloga vietā. Sēņu ekspedīcijas laikā Aizputes pusē abām Dabas muzeja mikoloģēm — Initai Danielei un Diānai Meierei — izdevās atrast kāroto balto cūktrifeli. Ar sēņu meklēšanu labi veicās arī skolotajam suņu puikam Hafrenam, jo viņa smalkais deguns palīdzēja atrast unikālo sēni jaukto koku audzē, kur netrūka ozolu. Staigājot nelielas upītes mežainajos krastos, izdevās atrast arī interesantu beciņu, kuras nezināmo piederību kādai konkrētai sēņu sugai vēl nāksies noskaidrot. Taču pavisam skaidri nu jau ir zināms, ka mūsu sēņu sugu saraksts tiks papildināts ar jaunatradumu Latvijā — tā ir Čūskādas makstsēne jeb Amanita ceciliae. Tātad mūsu sēņu ekspedīcija ir bijusi veiksmīga!..

   (Raksta turpinājumu lasiet žurnālā)

  Sēņot brauca un fotografēja NORMUNDS SMAĻINSKIS

   

   

   

   

   

   

   

   

   

  Zeme izdzīvojusi deviņus Pasaules galus

  Paredzot pasaules galu, jebkuram gaišreģim ir jābūt slimīgam gigantomānam. Jo ir jāsaredz, kas patiesi ir grandiozs. Tam būtu jābūt vēl iznīcinošākam par debesu ķermeņu sadursmi, par milzīgiem plūdiem vai par iespaidīgu cunami, ko izraisījusi salas iegāšanās jūrā. Vēl arī meteori, vulkāni un zemestrīces. Tas viss ir bijis. Dzīvās radības ir bijušas tuvu pilnīgai iznīcībai, tomēr Zeme vēl aizvien ir dzīva. Dzirdot dažādus pastardienas pareģojumus, atgādinām par deviņām iespaidīgām mūsu planētas ciešanām, kas tomēr nav bijušas liktenīgas.

  Ugunskristības

  Pirms 65 miljoniem gadu Zemē ietriecās 10 km plats asteroīds, radot krāteri, kas pēc platības līdzinās pusei Latvijas. Gaisā sacelto putekļu dēļ aukstuma ērā izmira dinozauri. Taču šī katastrofa tāds mazs cirtiens planētai vien ir, ja salīdzinājumam tiek ņemta kataklizma, kas notikusi pirms 4,5 miljardiem gadu…

   

  Gāzes uzbrukums

  Izplatīt atmosfērā indīgas gāzes ir viens no veidiem kā iznīcināt pretinieku. Tieši tā esot izrīkojies vienšūnas organisms pirms 2,5 miljardiem gadu. Baktērija sāka ķīmisku uzbrukumu citām dzīvām radībām, iznīcinot lielāko daļu no tām…

  Zeme aizslīd

  Pirms miljons gadiem pazuda Oahu sala Havajās, kas bija īsta tropiskā paradīze. Visticamāk, ka salu veidojošā Kūlau vulkānā pāršķelšanos izraisīja zemestrīce. Salas ziemeļaustrumu daļa sāka gāzties jūrā…

  Aizsegtā Saule

  «Pie mums ir noticis lielākais izvirdums, kādu jebkad pasaule piedzīvojusi,» — tā 1815.gadā Londonas The Times vēstulē rakstīja tirgonis no Dienvidaustrumāzijas. Tas notika Sumbavas salā, burtiski uzsprāgstot Tamboras kalnam. Troksni esot dzirdējuši pat 850 km attālumā. Sprādziens norāva 1400 m no kalna virsotnes. Tā vietā palika 6 km plats un kilometru dziļš krāteris…

   (Raksta turpinājumu lasiet žurnālā)

  Sagatavoja MIĶELIS DANIELS

   

   

   

   

   

   

   

   

   

  Laulību līnija

  plaukstā

  Kāda būs mūsu laulība, un kad mēs vispār beidzot apprecēsimies?! Protams, ka ar šiem jautājumiem varam vērsties pie kādas zinošas būtnes — piemēram, zīlnieces vai astrologa, taču mēs varam arī vienkārši ieskatīties savās plaukstās un dažas pamatlietas varēsim uzzināt jau tūlīt pat.

  Ja esi labroce, tad jāzīlē pēc labās rokas, bet, ja kreile — pēc kreisās. Laulību līnija atrodas tieši zem mazā pirkstiņa. Tās var būt arī vairākas, taču tas nenozīmē to, cik likumīgu laulāto tev visas dzīves garumā būs.

  Hiromantijā laulību līnija vispirms norāda uz tavām attiecībām ar pretējo dzimumu, nevis pašu laulību. Šo līniju skaits norāda uz pastāvīgo partneru skaitu. Laulību līnijas nozīme — attiecības ar jūsu izredzētajiem, to ilgums, raksturs un iznākums. Līnijas garums, platums un tas, cik tā ir izteikta — īpašas pazīmes, kas spēj daudz ko pastāstīt par katrām no šīm attiecībām.

  Līnijas raksturojums

  Gara laulību līnija liecina par ilgām attiecībām. Ja līnija ir īsa, tad šīm attiecībām nav lemts ilgs mūžs, taču tas nenozīmē, ka tās ir nelaimīgas…

  (Raksta turpinājumu lasiet žurnālā)

  Sagatavoja AINA LŪCĪTE

   

   

   

   

   

   

   

   

   

  Kā pareizi pagatavot ārstniecības līdzekļus

  Veids, kā pagatavojams konkrēts ārstniecības līdzeklis, atkarīgs no izmantojamā auga aktīvo vielu bioloģiskajām un ķīmiskajām īpašībām, kā arī no tā, kādas vielas no auga iegūstamas un kā tās ērtāk izmantojams.

  Auksta ūdens uzlējums

  Sasmalcinātu augu aplej ar noteiktu daudzumu istabas temperatūras ūdens (piemēram, ēdamkaroti sasmalcināta auga ar glāzi ūdens), atstāj ievilkties uz 6-8 stundām un izkāš caur marli.

   

  Karstais uzlējums

  Sasmalcinātas auga daļas aplej ar verdošu ūdeni, 10-20 minūtes atstāj ievilkties, pēc tam izkāš. Izejvielu un ūdens daudzums, kā arī lietošanas devas atkarīgas no tā, kāda veida augs un ar kādu ārstniecisko mērķi tiek izmantots.

   

  Novārījums

  Sasmalcinātas auga daļas aplej ar karstu ūdeni, 15-30 minūtes vāra, tikpat ilgi atstāj ievilkties un pēc tam izkāš. Augu mizu, saknes, sakneņus, stublājus, kā arī gļotas saturošas augu daļas, piemēram, altejas saknes, linsēklas u.c. ieteicams vispirms apliet ar istabas temperatūras ūdeni, atstāt, lai 5-8 stundas izmirkst, un tad 15 minūtes vārīt.

  Kompreses…

  Uzlējums klizmu pagatavošanai…

  Uzlējums peldēm…

  Spirta izvilkums…

  Pulveris…

  Apliekamie (aplikācijas)…

  Sulas…

  Ziedes…

  (Raksta turpinājumu lasiet žurnālā)

  Apkopoja ANDA EŅĢELE

   

   

   

   

   

   

   

   

   

  Mēness kalendārs pirtij

  1.lunārā diena. Šajā dienā uz pirti vislabāk iet vienam vai kopā ar ļoti tuviem radiniekiem. Ja šajā dienā nokļūstat publiskā pirtī, tad centieties izvairīties no jauniem paziņām. Sievietēm būtu vēlams zināt, ka šī diena ir sevišķi efektīva sejas kopšanai, tātad jāpadomā par dažādām maskām. Vīriešiem šajā dienā būtu sevišķi jāsargā galva, tātad nevajag iet pirtī bez galvas segas. Šī diena ir īstā, lai pasēdētu pirtī un pasapņotu par nākotni, jo viss šajā dienā ieplānotais piepildās.

  2.lunārā diena. Ja šajā dienā ejat pirtī kopā ar jautru, trokšņainu kompāniju, pacentieties visus kaut kā uzcienāt, jo šīs dienas dāsnums atmaksāsies simtkārtīgi. Šajā dienā ir ļoti vēlams pirms pirts pamatīgi fiziski iesildīt ķermeni, jo tad efektīvāk varēsiet atbrīvoties no sāļu nogulsnēm, kā arī žults, nieru un urīnpūšļa akmeņiem. Pirts dzērienos ieteicams izmantot salviju, kalmju saknes.

  3.lunārā diena. Kārtīga izsildīšanās pirtī šajā dienā nāks par labu. Sevišķi efektīva šajā dienā ir sauna. Šajā dienā pirtī nedrīkst izmantot eļļas. Ļoti efektīva būs enerģētiskā dziedniecība un enerģētiskā masāža.

  4.lunārā diena. Ja varat šajā dienā iztikt bez pirts, tad dariet to. Ja tomēr nav tādas iespējas, tad centieties iztikt tikai ar ūdens procedūrām. Šajā dienā slotu un zāļu uzlējumu iedarbība ir mazefektīva. Ja ir iespēja, tad pēc pirts pastaigājiet pa mežu. Slotiņas un zālītes gatavot šajā dienā nedrīkst…

  (Raksta turpinājumu lasiet žurnālā)

  Sagatavoja TERĒZA LAUBE

   

   

   

   

   

   

   

   

   

  Jūs jautājat — «Zintnieks» atbild

  Interesanti par lietu

  Gribētos zināt kaut ko vairāk par lietu. Pie mums Latvijā tas ir biežs viesis — reizēm gaidīts, citreiz nē. Aivija (Liepājā)

  Lietus ūdenim nav smaržas, tas, ko mēs pazīstam kā lietus aromātu, nāk no geosmīna — vielas, ko izdala cianobakterijas.

  Mākoņu līmenī lietus veidojas ledus gabaliņu vai sniega kristālu veidā.

  Lietus piliens ir no 0,508 milimetra līdz pat 7,87 milimetra liels.

  Lietus piliens uz zemi var krist ar ātrumu aptuveni 9,8 metri sekundē…

   (Raksta turpinājumu lasiet žurnālā)

  Iesūtīja MAIJA POGA

   

  Sarētojumi

  Kādas kompreses var likt uz sarētojumiem, lai tie drīzāk pazustu? Dana (Rīgā)

  Lūk, daži ieteikumi.

  (Raksta turpinājumu lasiet žurnālā)

  Sagatavoja ANDA ŠTEINHARDE

   

   

   

  Ar bankām — pret osteohondrozi!

  Vai osteohondrozi varētu ārstēt, arī izmantojot bankas? Viktors (Viļānos)

  Efektīva metode pret osteohondrozi ir banku masāža. To veic šādi: cilvēku nogulda uz vēdera, abpus mugurkaulam muguras sāpīgās vietas ieziež ar viegli sasildītu vazelīnu, eļļu vai citām taukvielām…

  (Raksta turpinājumu lasiet žurnālā)

  Sagatavoja anita plēsuma

   

   

   

   

   

   

   

   

  Derīgi padomi

  Ķiploki

  Pats svarīgākais — sakošļāt. Ķiploku daiviņas neiesaka smalcināt ar nazi un pēc tam ātri norīt. Vispirms der tās rūpīgi sakošļāt un tikai pēc tam apēst. Tad vajadzīgie fitoncīdi vispirms iekļūst mutē un degunā.

  Palīdz pret iesnām. Vārītā ūdenī sagatavo ķiploku šķīdumu, ņemot divus vai trīs pilienus sulas tējkarotē ūdens. Ar šķīdumu iesmērē nāsis. Tomēr esiet piesardzīgi, jo tas ir kairinošs…

  (Raksta turpinājumu lasiet žurnālā)

  Sagatavoja TERĒZA LAUBE

   

  Līdzekļi pret aptaukošanos

  100 ml svaigi spiestai gurķu sulai pievieno 1 ēdamkaroti vīna etiķa. Maisījumu pa 1 ēdamkarotei lieto 3 reizes dienā 2 nedēļas. Ievēro 7 dienu pārtraukumu, pēc tam kursu var atkārtot…

  (Raksta turpinājumu lasiet žurnālā)

  Apkopoja AINA ANDERSONE

   

  Pazemini holesterīna līmeni!

  Holesterīna līmeni asinīs samazina meža zemenes un to lapas. Izžāvējiet un lietojiet pret aterosklerozi: 1 ēdamkaroti lapu 5-10 minūtes jāvāra cieši aizvākotā kastrolī, jānostādina 2,5 stundas un tad jādzer 3-4 reizes dienā pa 1 ēdamkarotei…

  (Raksta turpinājumu lasiet žurnālā)

  Sagatavoja ANITA PLĒSUMA

  Sēnes

  Sēnes ir bagātīgs šķiedrvielu avots. Ķīmiskā sastāva ziņā tās ir visai specifiskas un grūti sašķeļas, tādēļ sēnes vienmēr ir labi jāsakošļā…

  (Raksta turpinājumu lasiet žurnālā)

  Sagatavoja agate rinda

  Mūsu draugi

  Uzdot jautājumu

  Šeit Jūs varāt uzdot jautājumu "Zintnieka" redakcijai vai arī atstāt savu atsauksmi par žurnāla darbību.

  Turpināt