Paldies, Jūsu jautājums ir veiksmīgi nosutīts

 

Uzdot jautājumu

 

Jūsu e-pasta adrese: (nekorekta adrese)

Jautājums: (ievadiet tekstu)

(nepareizi)

 

Žurnāls 2013-05

Žurnāla «Zintnieks» 5.numurā lasiet:

  • Skaitļu pasaulē. Skaitlis 2
  • Redaktores pārdomas: Vārdi, vārdi…
  • Latvieti, mosties — laiks negaida! (Valdis Šteins)
  • Skaistais un cildenais (Regīna)
  • Mūžība. Balti. Latvji. (Imants Uldis Palže)
  • Abonē žurnālu «ZINTNIEKS»
  • Nomāktība pavasarī (Daiga Ceriņa)
  • Pēteris un Ērika Antoni: Pavasaris — slimību izraisītājs
  • Zelta vērta stunda. Saruna ar Rīgas Angļu ģimnāzijas matemātikas skolotāju LANU BERKMANI (Antra Krastiņa)
  • Noslēpumainības plīvurā tītie procesi: Atlantīda — leģenda vai fakts? (Didzis Muzikants)
  • Dežavū — noslēpumainais fenomens (Dina Berga)
  • Dziedināšanas process šķērsgriezumā. Zigfrīds Liede
  • Zinātnes grumbuļainie ceļi (Arvīds Kalme)
  • Mīlot dzīvo radību. Saruna ar veterinārārstu JĀNI BEINERTU (Antra Krastiņa)
  • Cilvēki un dārgakmeņi (Didzis Muzikants)
  • Vēstules!
  • Dokumentēts vēstījums — Inuaki, reptilis manī (Skaidrīte Aleksejeva)
  • Lasītāju daiļrade
  • Sniedz roku draugs: Greizsirdība ir bīstama! (Agate Rinda); Enerģētiskās zonas sievietē (Dina Velce); Zodiaks un grūtniecība (Daiga Blicava); Veļa gultā… (Sabīne Balgalve)
  • Iepazīšanās sludinājumi!
  • Kas ir veģetatīvā distonija? (Didzis Muzikants)
  • Ko stāsta seja (Terēza Laube)
  • Astroloģisko ziņu mozaīka: Dieva dāvanas Zodiaka zīmēm (Daiga Blicava); Krustpunktos dzimušie (Dārta Bite); Veselības kalendārs (Karlīne Martinsone); Planētas un bioritmi (Inese Kaģe)
  • Ajūrvēdas masāža
  • Zaļais dziednieks (Dagnija Bārta)
  • Mans veselīgais ēdiens
  • Jūs jautājat — «Zintnieks» atbild: Par slimībām stāsta pirksti (Karlīne Martinsone); Garastāvokļa krāsa (Daina Ārena); Vasaras un ziemas laiks (Daiga Blicava); Burvju podziņa (Brigita Auziņa)
  • Interesantas lietas
  • Izklaides lappuses
  • Derīgi padomi: Sirdskaites (Agate Rinda); Varžacis (Agate Rinda); Prostatīts (Agate Rinda); Izkaisītā skleroze (Agate Rinda); Mārrutki (Daiga Ceriņa); Miežgrauds (No «Zintnieka» izdotās grāmatas «Atveseļojies Pats» 1.daļas)
  • Dziednieku reklāmas, fotogrāfijas, zīmējumi...

 

 

 

 

 

 

   

Skaitļu pasaulē

Skaitlis 2

Skaitļa 2 nozīme

Lāga dvēsele ar skaidru prātu. Simboli — Mēness un svari. Divnieks raksturo līdzsvaru. Tas ir veselības un gaismas skaitlis. Ļoti diplomātisks, gudrs, krietns, augstsirdīgs, cildens, dāsns un vienlaikus objektīvs cilvēks, kas dažkārt sāk izsvērt visus «par» un «pret» tik bezkaislīgi, tik cītīgi, ka nodara sev ļaunu pat visskaidrākajās un nepārprotamākajās situācijās…

Ja esi dzimis skaitļa 2 paspārnē

Dzimšanas dienas 2., 11., 20., 29. datumā. Jūs esat divdabīgs, uz visu raugāties no abām pusēm, esat miera nesējs, sekotājs. 2. — jūtīgs, emocionāls, labprāt strādājat grupā, tomēr varat būt arī vientuļnieks. 11...

Lietišķa cilvēka numeroloģiskais horoskops katrai dienai

Kā zināms, biznesā nekas nav panākams bez riska. Ko varētu darīt, lai šie panākumi būtu kaut mazliet lielāki?

Vispirms…

Jūsu laimīgais skaitlis

Cipars 2 norāda uz atklātu, emocionālu raksturu. «Divnieki» ir saimnieciski, draudzīgi, viņiem ir nosliece uz diplomātiju. Tā kā divnieks ir Mēness simbols, tad ieteicams nēsāt rotaslietas no Mēness metāla — sudraba. Piemēram, sudraba gredzentiņu, kura iekšpusē iegravēts cipars 2…

Dienas skaitlis 2…

Skaitļa «divi» maģija…

Dzīvokļa un mājas numurs…

Tavs telefona numurs (saskaitot visus to sastādošos ciparus)…

Tavs automašīnas valsts numurs (saskaitot visus to sastādošos ciparus līdz vienciparu ciparam)…

Dzimšanas diena!...

Reizināšanas tabulas maģija...

 (Raksta turpinājumu lasiet žurnālā)

Apkopoja TERĒZA LAUBE

 

 

 

 

 

 

Vārdi, vārdi…

Mēs visi runājam, sarunājamies, sadzirdam vai nesaprotam viens otru, izsakām vārdus, par kuru jēgu bieži vien pat nedomājam… Tomēr starp ikdienas vārdiem ir tādi, kas nezaudē varu pār prātu un sirdi. Dzejniece Mirdza Bendrupe teikusi, ka tie ir tik uzticami kā saule debesīs; tie ir svētīga nemiera vārdi — stipri kā dzīvība pati. Bet cik bieži izsakām šos svētīgos dzīvības vārdus?

Nupat televīzijā dzirdēju jauna, skaista cilvēka — tiesībsarga! — Jura Jansona jaunāko ideju (akciju?): pārskatīt sociālās aprūpes centru darbu, jo tajos tiekot lietots pārāk daudz stipras iedarbības medikamentu. Vai tie būtu vārdi, kuros izskan rūpes par dzīvību? Nez’ kā tiesības sargā šī parlamenta izvirzītā un apstiprinātā amatpersona… Diezin vai savā mūža plaukumā viņš spēj iedomāties (kur nu vēl iztēloties!), ko nozīmē mūža nogale. Ne jau visiem lemts pie Dieviņa doties pēkšņi — bez sāpēm un mokām. Bet ko darīt tiem, kam vecumā sāp, smeldz, moka bezmiegs, nemiers? Kuriem organisms izdzīvo tik daudz kaišu, ka viņi ir pateicīgi, ja tās pārvarēt palīdz mūsdienu modernā medicīna? Diez vai valsts ietaupīs daudz naudas, nolemjot jau tāpat neaizsargātos cilvēkus tik smagam liktenim… Izskanējuši smagi vārdi.

Reiz dzejnieks Ojārs Vācietis rakstījis: «Jaunība grūta, un vecums grūts…» Kurš tad ir grūtāks? Fiziski — noteikti vecums. Bet jaunībā — grūti pārvaramā nesaskaņa starp ideālistisko un materiālistisko pasauli. Tas viss arī mūsdienās tiek runāts un pārrunāts — tikai katram līdz sirds dziļumiem aiziet tik… cik aiziet. Un te nu man atkal jāatgriežas pie iepriekšējā numurā izteiktās atziņas par spēju vai iespēju ieskatīties sevī.

Ļoti, ļoti žēl, ka mūsu tiesībsargs to nespēj, uzskatot, ka vecie cilvēki jānolemj mokpilnai aiziešanai viņsaulē. Neviens mēs neesam mūžīgi, tāpēc secinājums par stiprāku zāļu aizliegšanu (nepamatotu lietošanu?) sociālās aprūpes namos stipri atgādina lēmumu par eitanāziju — diemžēl daudz, daudz smagākā un mokošākā veidā.

Te nu laikam jāatceras Gulbenes novada avīzē nejauši izkasīto kādas žurnālistes teikto — viņa reiz maršruta autobusā nejauši izdzirdējusi jauniešu vaļsirdīgu sarunu, ka jaunā paaudze normāli varēšot dzīvot tikai tad, kad izmiršot padomju laikā dzimušie un dzīvojošie... Žurnāliste, būdama «padomju laika produkts», to pārdzīvoja, tomēr aicināja miermīlīgi sadzīvot visām paaudzēm, jo katra ir devusi ko labu savai Tēvzemei. Bet, klausoties jauno politiķu vārdos un skatoties uz viņu darbiem, šis aicinājums diez vai ir dzīvotspējīgs mūsdienu realitāti.

Gribēju rakstīt par tuvo pavasari, par sieviešu dominējošo lomu sabiedrībā, par Dabas atmodu, bet sanāca vien smagas pārdomas. Laikam jau pie visa «vainīga» ir mana pareizā vai nepareizā Dievizpratne, ko ikreiz cenšos paust vārdos.

Kāpēc tik daudzi cilvēki neizprot vai negrib izprast, ka dzīve uz šīs Zemes tiek dota uz kādu laiku, bet Dievs un Viņa valstība ir mūžīga!? Un kāpēc Dievu tik daudzi cenšas privatizēt — vārdos un darbos? Laikam jau tur slēpjas dažādo reliģiju asiņainie kari, paaudžu nesaprašanās, ļaunuma sēšana un «ražas» novākšana… Kāpēc mēs aizmirstam, ka vārdi, ko izsakām, ir vibrācijas — Dieva vārds arī. Tie var mūs nosargāt un izglābt, bet tie var arī zemē ietriekt. Vārdi ir spēks, ko mēs ne vienmēr apjaušam. Vēl jo vairāk par to visu būtu jādomā tā saucamajām publiskajām personām.

Vārdi, vārdi, vārdi…

Es gribētu palīdzēt daudziem, bet to nevaru izdarīt, ja cilvēks nedod sev iespēju gribēt. Ja cilvēkā visu laiku ir vēlme piederēt kādam, ļauties pārveidoties, nedomājot, uz kuru pusi un kāpēc. Ja viņš nespēj atšķirt labo no sliktā (neklausīties savā iekšējā balsī — intuīcijā).

Jūs taču sapratāt, kāds spēks slēpjas ikkatrā vārdā. Ir taču vērts kopā ar Dabas atmodu pavasarī atmodināt sevī izteikto vārdu spēku — iespējami labestīgu, gaišu, visām paaudzēm saprotošu un veselīgu.

TERĒZA LAUBE

 

 

 

 

Nomāktība pavasarī

Liekas, būtu jāpriecājas par ilgi gaidītā pavasara tuvošanos. Taču tieši šajā periodā daudziem cilvēkiem, neatkarīgi no vecuma, parādās neizprotams vājums, miegainība, nogurums, nespēks. Šie ir pavasara desinhronozes simptoni, kas tomēr padodas korekcijai.

Tieši tā mūsu organisms reaģē uz krasām diennakts temperatūras un atmosfēras spiediena maiņām, dienas garuma pieaugumu, pavasara vējiem, ziemā uzkrājušos nogurumu, vitamīnu trūkumu utt. Šis process ilgst vairākus mēnešus un organismam nākas ilgstošu laiku atrasties pārkārtošanās periodā.

Pavasara desinhronoze īpaši ietekmē lielu pilsētu iedzīvotājus un cilvēkus cienījamos gados. Šis laiks grūts ir arī grūtniecēm, bērniem, cilvēkiem, kas slimo ar hroniskām slimībām (reimatismu, hipertoniju, kuņģa čūlu, cukura diabētu, bronhiālo astmu), jo laika maiņas un vitamīnu deficīts parasti sit pa visvājāko vietu.

Ja jums viss ir apnicis vai uznāk vēlme visus pasūtīt, tad iegaumējiet padomus, kas palīdzēs jums saglabāt garīgu un fizisku līdzsvaru pavasara laikā.

 

Ja no rīta grūti pamosties, tad kafijas vietā dzeriet tonizējošu tēju

Samaisiet 2 daļas sasmalcinātus mežrozīšu augļus, upeņu un nātru lapas, pievienojiet 1 daļu upes piparmētras; 2 tējkarotes maisījuma aplejiet ar 250 ml vāroša ūdens, ļaujiet ievilkties 10 minūtes, izkāsiet. Cukura vietā lietojiet mežrozīšu vai upeņu sīrupu.

 

Samaisiet vikābeles ziedus, kumelītes un asinszāli vienādās daļās. Tējkaroti maisījuma aplejiet ar 250 ml vāroša ūdens, turiet 20-30 minūtes, izkāsiet. Dzeriet reizi dienā pie vispārēja vājuma, miegainības, darba spēju zuduma.

 

Uzmundrinās un aktivizēs asinsriti masāža ar ābolu etiķi

 (Raksta turpinājumu lasiet žurnālā)

Apkopoja Daiga Ceriņa

 

 

Zelta vērta stunda

Saruna ar Rīgas Angļu ģimnāzijas

matemātikas skolotāju LANU BERKMANI

Skolotājas darbs ir jūsu aicinājums?

— Tiešām varu teikt, ka būt skolotājai ir mans aicinājums, un tas man arī padodas. To sapratu jau prakses laikā, mācoties LU Fizikas un matemātikas fakultātē. Ar nelieliem pārtraukumiem skolā strādāju jau 36 gadus.

Fizika un matemātika it kā vairāk saistās ar vīriešiem — tādi «sausi» mācību priekšmeti...

— Es gan tā neteikšu. Matemātika, pirmkārt, ir loģika, organizētība — prāta kārtība, un tās netrūkst arī sievietēm. Droši vien tāpēc matemātika fakultātē vairāk «piederēja» meitenēm, bet fizika — puišiem.

— Jūsu darba gadu laikā nomainījušās divas paaudzes. Arī bērni ir mainījušies?

— Nenoliedzami — tagad bērni ir ātrāki, viņiem nesagādā problēmas momentā iegūt informāciju — gan vajadzīgu, gan nevajadzīgu. Līdz ar to viņi jūtas arvien pārliecinātāki par sevi, bet emocionāli, manuprāt, ir krietni neaizsargāti, nekā bērni pirms 30 gadiem…

Jums mīļāki ir «pareizie» vai «nepareizie» bērni?

— Es noteikti vairāk satraucos par «pareizajiem» — tiem, kuri rātni sēž solā un nekad neko nepasaka pretī, neuzdod nevienu jautājumu. Jo tas cilvēkam nav raksturīgi, kur nu vēl bērnam! Es uz jautājumiem varu atbildēt un mēģināt viņus par kaut ko pārliecināt, bet visvēlamākais rezultāts — bērns domā, vērtē un analizē pats. Jo mēs varam viņam kaut ko pateikt priekšā, bet tas neatstāj nekādu iespaidu. Un burvīgi, ja bērns spēj oponēt. Tikai vairums to šodien nespēj, jo viņiem nav sava viedokļa, redzējuma. Tas attiecas arī uz vairumu 9.klases solēnu — es viņiem mācu matemātiku...

Izglītības līmenis šodien ir cēlies vai krities?

— Izglītības līmenis varbūt nekrītas, bet vispārējo zināšanu līmenis gan. Mēs mūsu skolā «to zemi rokam», cik varam, bet vienmēr būs skolas un skolotāji, kuri bērnus mācīs tikai pēc standartprogrammas, prasīs apgūt tikai zināšanu minimumu.

Ar saviem bērniem vienmēr sapratāties labi?

— Visādi gājis. Pēc vecākās meitas, kura tiešām nav sagādājusi raizes, man piedzima dvīņi — puisītis un meitenīte. Abi kā diena pret nakti. Ārkārtīgi pareiza meitene un ārkārtīgi savādāks zēns. Gāja ļoti grūti — neraugoties uz manu tendenci būt ļoti izprotošai. Arī meita vienmēr bija noraizējusies par savu nepaklausīgo brāli. Man atlika vien sevi mierināt ar domu, ka trakuma gadi visiem pāriet. Nu jau abiem būs 30 gadi, un abi ir labākie draugi. 

Strādājat arī kā privātskolotāja (tālr. 29697550). Tas, ka bērniem vajag mācīties papildus, neliek domāt, ka vienā otrā skolā matemātikas skolotājs nav sava uzdevuma augstumā?

— Bērni ir ļoti individuāli. Strādājot ar viņu mājās, es pakārtojos viņa darba stilam un ļoti labi «redzu» viņa skolotāju. Jau uzmetot skatienu kladēm un burtnīcām, izjūtu, kādi ir viņa obligātie nosacījumi, un, izejot no tā, līdz pēdējam uzdevumam varu uzminēt, kas būs kontroldarbā. Pie privātskolotāja bērni pārsvarā nāk divu iemeslu dēļ — vai nu vecāki nespēj ar viņu strādāt, vai bērnam ir nenoturīga uzmanība — viņš nespēj koncentrēties apkārt esošā bara dēļ…

Kuri uzdevumi ir grūtāk risināmi — matemātikas vai dzīves uzliktie?

— Dzīvi ar matemātiku tomēr nevar salīdzināt. Domāju, ka dzīvē galvenais ir saprast, ko tev uzlicis liktenis, par kādu cilvēku tev jākļūst, kas jāiemācās. No katras situācijas jāizvelk kvadrātsakne — ko konkrēti šī situācija māca…

(Raksta turpinājumu lasiet žurnālā)

ANTRA KRASTIŅA

 

 

 

 

 

Dežavū — noslēpumainais fenomens

Mēdz gadīties, ka atceraties — it kā esat jau redzējuši šo ielu, bijuši šajā pilī, pārdzīvojuši līdzīgu situāciju... Vai arī zināt, ko tūlīt atbildēs sarunbiedrs un kādi žesti pavadīs viņa teikto. Reizēm tādās situācijās pārņem dīvaina sajūta — nu, kā tā var būt? Bet varbūt jūs tiešām jau esat pārdzīvojuši šos notikumus, tikai — iepriekšējā dzīvē vai paralēlajā realitātē. Šo sajūtu ierasts saukt — dežavū (no franču vārda dejavu — jau redzēts), taču šīs jūtas nesaistās ar noteiktu pagātnes momentu, bet ar «pagātni vispār».

Dežavū mēs izjūtam ikdienas situācijās, un izskaidrot tās rašanos nav iespējams. Tai klāt vēl pievienojas vesela buķete izjūtu: ziņkārība un viegla trauksmes sajūta, pārsteigums un apjukums. Rodas izjūtas par kaut ko pārdabisku, ilūzija par ekstrasensorām spējām. Un, protams, mēs mēģinam uzminēt, kas notiks nākošajās sekundēs... Bet jau pēc pāris minūtēm viss nostājas savās vietās, mirāža pazūd, un notikumi rit ierastajā gaitā.

Kas tad īsti ir šis mīklainais «dejavu»? Varbūt šajā mirklī saskaramies ar citu realitāti; nākotni, kurā uz mirkli ielūkojas katrs?

Dežavū noslēpumainais fenomens…

Kurš ir pakļauts dežavū?...

Speciālistu viedokļi…

Ievērojamu cilvēku viedokļi…

«Zvaigžņu» dežavū…

 (Raksta turpinājumu lasiet žurnālā)

Apkopoja DINA BERGA

 

 

 

 

Mīlot dzīvo radību

Saruna ar veterinārārstu JĀNI BEINERTU

Ņemot vērā, kas vispār notiek medicīnā — kādus stāstus no dzīves tik nedzird stāstām! — laikam nav jābrīnas, ka cilvēki tajā ir vīlušies.

— Neesmu ar medicīnu tik ļoti saistīts, lai spriestu, kas tur notiek, bet, tā kā man bijušas divas nopietnas operācijas un kādu laiku esmu pavadījis slimnīcās un klīnikās, tad kaut kāds ieskats to «iekšpusē» notiekošajā ir. Un jāsaka, ka man abas reizes ir ļoti, ļoti veicies. Man nav attīstījies jušanas nervs, kas atbild par sāpju sajūtu kuņģī, tāpēc kuņģa čūlas dēļ nonācu līdz noasiņošanai. Pirmo reiz slimnīcā nokļuvu laikus, bet otrajā reizē mani faktiski izglāba sieva. Darbā gatavojos sākt savu maiņu, bet jutu, ka paliek arvien sliktāk un sliktāk...

Kā vetārsts var pateikt, ka dzīvniekam sāp?

— Par to var liecināt vesela virkne pazīmju — kā dzīvnieks sasprindzinās, kā viņš elpo. Ja viņam sāp vēderiņš, viņš elpo savādāk. Ja viņš ir depresīvs, tad — kā reaģē acu zīlītes. Jāskatās arī, kā dzīvnieks jūtas kopumā, vai izmainījusies viņa ādas elastība, vai mute nav sausa utt.

Vetārsts, kas tikko strādāt sācis, vēl bez pieredzes, diagnosticēt spēs tikpat labi, kā jūs?

— Bez pieredzes nez vai kas sanāks — lai visu apgūtu, tas jādara diendienā. Es dzīvniekus ārstēju jau 27 gadus.

Kāpēc izlēmāt kļūt par veterinārārstu?

— Man visu mūžu patikuši dzīvnieki. Augu daudzbērnu ģimenē, mēs visi dzīvojām pusotristabu mazā dzīvoklītī. Vienā istabā allaž atradās mūždien piedzērušais tētis, otrā — mamma ar mums, četriem bērniem. Un, protams, šādā situācijā dzīvojot, par suņa iegādāšanos nevarēja būt ne runas. Netālu no mums dzīvoja Jelgavas galvenais narkologs — dakteris Medvedovskis, bet viņa sieva bija Jelgavas slimnīcas ginekoloģijas nodaļas vadītāja. Tolaik viņi bija ļoti pārtikusi ģimene — divas melnās Volgas vien par to liecināja. Arī lielā māja. Un to, protams, sargāja liels suns — kaukāzietis, kuram bija liela būda, bet mums ar brāli, nākot mājās no skolas, patika ielīst pie viņa būdā. Barojām kaukāzieti ar smiltsērkšķiem — viņam tie garšoja, vārdu sakot — draudzējāmies. Kad Medvedovskis to ieraudzīja, ātri vien savas mājas sargu aizveda uz laukiem un paņēma vietā citu. Jo tolaik taču signalizāciju nebija, tāpēc mājai vajadzēja kārtīgu sargsuni — «signalizētāju», nevis tādu, kurš draudzējas ar kaimiņu puikām. Tikai arī nākamo suni piemeklēja tāds pats liktenis... Kad narkologs pamanīja, ka mēs ar brāli sēžam būdā kopā ar viņa jau trešo suni, viņš atnāca pie mana papa un teica — Beinert, ja mani kāds apkrāmēs, es zināšu, kur meklēt vainīgos!...

Kas ir būtiskākais, ar ko veterinārija atšķiras no cilvēku medicīnas?

— Ja vetārstam kustonis nepatīk vai ir vienaldzīgs, viņš ārstēšanā nesasniegs nekādu rezultātu. To var izdarīt, tikai mīlot dzīvo radību, jo dzīvnieks to jūt — tīri fiziski, ar ādu. Tāpat viņš jūt, ka no viņa nebaidās. Tāpēc es tieku galā arī ar suni, no kura baidās viņa paša saimnieks. Ja vajag, arī mutē paskatos.

Brīvs brīdis kādai citai sev mīļai nodarbei jums atliek?

— Atliek. Esmu aktīvs pirtī gājējs. Man ir arī sava pirts, tomēr eju uz pilsētas pirti — kompānijā interesantāk. Vēl aizraujos ar antīkajām automašīnām, tādu man ir desmit. Mašīnu restaurēšanai gan pašam laika neatliek, bet domāju, ka to drīz sāks darīt dēls — Bruno Tehniskajā universitātē studē mašīnzinības. Savukārt meitiņa studē veterinārmedicīnu, ir jau 3.kursā, un prakses vieta Karīnai ir nodrošināta uz ilgu laiku. Tikai mana uzvārda dēļ meitai neklājas viegli — gan tāpēc, ka es savā laikā daudz lecos ar pasniedzējiem, gan aiz ļaužu nenovīdības. Tie, kuriem iet kaut nedaudz labāk, sevišķi mīlēti netiek. Tad vēl klāt tiek piedomāts, ka viņam (ne man!) tas nokritis no gaisa.

Kā sevi uzturat formā gripas laikā?

— Ēdu ķiplokus, sīpolus, citronus. Tomēr kaut ko biju saķēris, klīnikā visi darbinieki pēc kārtas paslimoja, bet galvenais ir — neslimot gultā. Līdz ar to pēc trīs dienām jau jutos normāli. Un man arī nepatīk slimot, man tam nav laika — varbūt tiešām viss ir galvā...

(Raksta turpinājumu lasiet žurnālā)

ANTRA KRASTIŅA

 

 

 

Kas ir veģetatīvā distonija?

Vai Jums kādreiz bijuši karstuma un aukstuma viļņi, palicis tumšs gar acīm no kādas vienkāršas kustības, sāpējis vēders no pārdzīvojumiem, mute bijusi sausa no uztraukumiem? Šo simptomu virkni var turpināt, jo šai kaitei ir ļoti daudzveidīga izpausme. Noteikti vismaz vienreiz gadā katram no mums ir nācies sastapties ar šādām nepatīkamām izjūtām. Kā liecina statistika, ļoti izplatītas sūdzības ir par lielu nogurumu pat no rītiem, apātiju, spēku izsīkumu, sirdsdarbības pasliktināšanos, aritmiju. Visi šie pacienti cieš no veģetatīvās distonijas. Šī kaite, protams, nav nāvējoša, bet diezgan nepatīkama, un skar tā pārsvarā sievietes, bet nereti arī vīrieši sūdzas par iepriekšminētajiem simptomiem.

Veģetatīvā distonija bieži vien progresē pavasarī un rudenī, kad jebkuram cilvēkam tiek novērota avitaminoze un depresīvs noskaņojums. Galvenais šīs kaites rašanās cēlonis ir visu organisma funkciju disbalanss. Būtībā veģetatīvā distonija nav slimība, bet īpašs organisma stāvoklis. Veģetatīvā nervu sistēma ir atbildīga par visu organisma iekšējo orgānu darbību, kā arī kontrolē organisma iekšējās vides sabalansēšanu. Ja veģetatīvā nervu sistēma kādreiz nepilda savu darbu, cilvēks var saskarties ar sākumā aprakstītajiem simptomiem. Katram cilvēkam šīs kaites simptomi izpaužas atkarībā no tā, kāds orgāns ir visjutīgākais un reaģē visātrāk…

 

Kas ir veģetatīvā nervu sistēma?

Veģetatīvā nervu sistēma sastāv no simpātiskās un parasimpātiskās daļas. Simpātiskā nodrošina mūsu organismam spriedzi, kas nepieciešama cīņai vai bēgšanai (tādi ir uzvedības varianti stresa situācijā), savukārt parasimpātiskā atbild par mūsu atpūtu, mieru un gremošanu. Kad abas puses darbojas līdzsvarā, cilvēks jūtas labi, bet, kad līdzsvars ilgstoši zaudēts, tad tālu nav arī no slimības, ko sauc par veģetatīvo distoniju jeb somatoformu veģetatīvu disfunkciju…

 

Kā atpazīt veģetatīvo distoniju?

Šai kaitei ir virkne nepatīkamu simptomu — sirdsklauves, sirds ritma traucējumi, žņaudzoša sajūta sirds apvidū, asinsspiediena svārstības, elpas trūkums, galvas reiboņi, nelabums, caureja utt. Dažkārt cilvēkiem liekas, ka viņi tūlīt nomirs, bet ārsti uzsver, ka neviens no šiem simptomiem nav dzīvībai bīstams, kaut arī ikviens no tiem ir ārkārtīgi nepatīkams. Interesanti, ka brīdī, kad cilvēks ar šādām sūdzībām nonāk pie ārsta un tiek veikti visi iespējamie izmeklējumi, netiek atrasta neviena objektīva veselības problēma…

 

Ko darīt?

Ja cilvēks ikdienā izjūt kādu no iepriekš minētajiem veģetatīvās distonijas simptomiem, jādodas pie speciālista. Tāpēc, ka, ilgstoši nespējot pilnvērtīgi strādāt, savas sliktās pašsajūtas dēļ var zaudēt gan starpcilvēciskās attiecības, gan savas darba pozīcijas…

 (Raksta turpinājumu lasiet žurnālā)

Sagatavoja Didzis Muzikants

 

 

 

 

 

Krustpunktos dzimušie

Daudzi cilvēki ir dzimuši Zodiaka zīmju krustpunktos un visu mūžu mokās ar jautājumu — pie kuras zīmes viņi patiesībā pieder?

Kā jūsu dzimšanas brīdī bija izvietojušās zvaigznes, kas nosaka jūsu dzīves ceļu, precīzi var pateikt tikai astrologs, bet ne katrs cilvēks var atļauties sev individuālo horoskopu. Ko darīt? Nomierinieties un aprodiet ar domu, ka esat dzimuši, kā saka astrologi, Kuspidā — uz divu zīmju robežas. Tātad jums ir gan vienas, gan otras zīmes īpašības.

Visi, kuri atzīmē savas dzimšanas dienas pirmajā, otrajā, trešajā dienā no Zodiaka zīmes sākuma vai beigām, atrodas zīmju krustpunktos. Starp citu, ir astrologi, kas uzstāj, ka par zīmju krustpunktos dzimušajiem var uzskatīt cilvēkus, kuri dzimuši nedēļu pirms un nedēļu pēc Zodiaka zīmes iestāšanās. Ja cilvēks dzimis 19.februārī, tad viņš nav vairs Ūdensvīrs, bet vēl nav arī Zivis. Viņā savienojas vienas un otras zīmes īpašības. Pie šādiem cilvēkiem, piemēram, pieder arī tie, kuri nākuši pasaulē no 13. līdz 26.februārim. «Tīra» zīme ir tikai cilvēkiem, kuri dzimuši apmēram no mēneša 4. līdz 16.datumam.

Tie, kuri dzimuši zīmju krustpunktos, ir visai unikālas personības ar interesantu raksturu. Jebkurš pieredzējis astrologs apgalvo: strādāt ar šādiem cilvēkiem ir tīrā bauda, jo tas ir retums, kā saka, «prece vienā eksemplārā». Pastāstīsim par viņiem sīkāk.

Auns-Vērsis…

Vērsis-Dvīņi…

Dvīņi-Vēzis…

Vēzis-Lauva…

Lauva-Jaunava...

Jaunava-Svari…

Svari-Skorpions…

Skorpions-Strēlnieks…

Strēlnieks-Mežāzis…

Mežāzis-Ūdensvīrs…

Ūdensvīrs-Zivis…

Zivis-Auns…

 (Raksta turpinājumu lasiet žurnālā)

Apkopoja Dārta Bite

 

 

 

 

 

 

 

Veselības kalendārs

 

Jūs noteikti zināt, ka ir arī medicīniskā astroloģija, kas pēta planētu ietekmi uz mūsu pašsajūtu. Piemēram, Marss provocē augstu temperatūru un iekaisumus, Saturns velk uz hroniskām slimībām, bet Venēra izraisa slēpta rakstura kaites. Protams, sastādīt individuālo medicīnisko prognozi var tikai profesionālis, bet ar kaut ko jūs varat tikt skaidrībā arī patstāvīgi.

Debesu zvaigžņu karti var projicēt arī uz cilvēka ķermeņa, un to ir izdarījuši jau senie astrologi. Katrs orgāns atbilst noteiktai Zodiaka zīmei. Piemēram, Auns — galva, Vērsis — kakls... Kad Mēness iet cauri zīmei, tad attiecīgā zona izjūt palielinātu slodzi, bet ar to saistītie orgāni kļūst ievainojamāki. Tie ir jāpasaudzē, tos nedrīkst traumēt un vēl jo vairāk — veikt lielāku spiedienu uz šiem orgāniem. Piemēram, dienā, kad viegli ievainojami asinsvadi, nav ieteicams nodarboties ar sportu, jo tad pat veselam cilvēkam var lēkāt asinsspiediens. (Tieši tāpēc katram ieteicams izmantot mūsu žurnālā publicēto ikmēneša lunāro kalendāru.)

Protams, tam visam var atmest ar roku, bet vai ir vērts tā darīt, ja tas skar pašu galveno — jūsu veselību? Piemēram, ārstēt zobus, kad Mēness atrodas Mežāža zīmē, ir bīstami. Vieglākajā gadījumā plombe ātri izkritīs, smagākajā — zobs var nolūzt. Bet, ja runa ir nevis par zobu vai galvas sāpēm, bet operāciju? ...Tāpēc ieklausieties zvaigžņu padomos un pirms ārsta apmeklējuma ieskatieties šajā veselības kalendārā.

Pie kāda ārsta doties šodien? Ņemiet vērā — katra orgāna ārstēšanai eksistē savs īpaši labvēlīgs laiks. Viss atkarīgs no tā, kurā Zodiaka zīmē atrodas Mēness.

Mēness Auna zīmē…

Mēness Vērša zīmē…

Mēness Dvīņu zīmē…

Mēness Vēža zīmē…

Mēness Lauvas zīmē…

Mēness Jaunavas zīmē…

Mēness Svaru zīmē…

Mēness Skorpiona zīmē…

Mēness Strēlnieka zīmē…

Mēness Mežāža zīmē…

Mēness Ūdensvīra zīmē…

Mēness Zivju zīmē…

 (Raksta turpinājumu lasiet žurnālā)

Sagatavoja KARLĪNE MARTINSONE

 

 

 

 

 

 

Ajūrvēdas masāža

Ikviena dzīva būtne vēlas būt vesela un laimīga. Starp dažādajām medicīnas zinātnes jomām, kas līdz šim izveidojušās, senākā ir Indijas medicīnas sistēma — Ajurvēda.

Ajurvēda ir tāda veida medicīnas sistēma, kas nodrošina veselības aprūpi, piemērojot tikai tai raksturīgus principus un plaša spektra terapeitiskās metodes. Senie Ajurvēdas meistari definēja veselību kā visu ķermeņa tipu — Saptha Dhatus, septiņus ķermeni veidojošus elementus, Agni, gremošanas un metabolisma principu, kas nosaka visa veida ķermeņa audu kvalitāti un kvantitāti, kā arī ķermeņa atkritumvielu izvadsistēmas, kas ir galvenais fiziskās un psiholoģiskās veselības garants, līdzsvaru. Otrkārt, labu veselību garantē visi pieci maņu orgāni, kas nevainojami veic savu funkciju, tīkams un apmierināts prāts, kas ietekmē gan psiholoģisko, gan sociālo veselību. Visbeidzot — garīgā veselība, ko garantē patīkama dvēsele, kas glabā sevī pozitīvus iespaidus un pati par sevi padara cilvēku laimīgu un veselu. Tas nozīmē, ka katram ķermeņa faktoram ir jābūt līdzsvara stāvoklī, to kvantitatīvās un kvalitatīvās spējas var uzskatīt par veselību.

Ajurvēdā galvenais uzsvars tiek likts uz slimību novēršanu (profilaksi) un veselības veicināšanu. Šīs sakrālās medicīnas zinātnes nosaukumu veido divi jēdzieni «Ayu» un «veda». «Ayu» nozīmē dzīvi, kas ietver sevī visas ķermeņa prāta maņas, un dvēseli, kas kopā atspoguļo realitāti,

Lai panāktu šādu veselības stāvokli, Ajurvēdas skolotāji ir izveidojuši konkrētus noteikumus, kas veido veselīga dzīvesveida pamatu. Līdz ar uztura principiem un fiziskajām aktivitātēm ir dažas prakses, kas uzlabo cilvēku veselību un sekmē labu dzīves kvalitāti, bet «veda» — zināšanas.

Viena no šādām praksēm ir Abhyanga masāža. Saskaņā ar Ajurvēdu to bieži vien izpilda, izmantojot eļļu, bet to var veikt arī  ar ārstniecisku zāļu pulveri.

Abhyanga var veikt katrs pats, vai arī izmantot kā papildinājumu ārstēšanai, ja to veic terapeits. Ajurvēdas ārsts varēs noteikt, vai ir nepieciešama masāža, kāda veida masāža ir nepieciešama un kāda veida ārstniecisko eļļu nepieciešams izmantot masāžai.

Šoreiz aplūkosim Abhyanga masāžu, ko katrs var veikt savā ikdienā.

Ikviens no mums katru dienu mazgājas dušā, varbūt pat vairākas reizes dienā, izmanto dažādas ziepes, ieziežas ar lielu skaitu un dažāda veida ķermeņa krēmiem un želejām, lai uzturētu ādu gludu un elastīgu. Ikviens vēlas, lai viņa āda būtu mirdzoša, maiga un bez krunciņām. Ajurvēdā šī efekta panākšanai konstatētas un dokumentētas šīs masāžas priekšrocības…

Eļļas piemērošanas procedūra…

Masāžas ar eļļu priekšrocības…

Masāžas kontrindikācijas…

(Raksta turpinājumu lasiet žurnālā)

Pēc dziedniecības centra «Sirius» materiāliem

 

 

 

 

 

 

Sulas, kas pazemina asinsspiedienu

Daudzi cilvēki ikdienā izjūt augsta asinsspiediena sekas — galvas reiboņus, spēka izsīkumu. Tas viss iet roku rokā ar gadalaiku maiņu, kad izjūtam pavasara nogurumu. Lūk, daži ieteikumi par veselīgām, svaigi spiestām sulām, kuras lietojot, ātri vien atgūsim spēkus.

Atcerieties, ka svaigi spiesta sula jāizdzer tūlīt pēc pagatavošanas. Nav ieteicams to likt ledusskapī un termiski apstrādāt. Pretējā gadījumā tā strauji zaudē visas vērtīgās vielas. Izņēmums ir biešu sula, kura obligāti jānotur ledusskapī vismaz trīs stundas

Seleriju sula…

Biešu sula…

Citrona sula ar ūdeni…

Biešu — seleriju kokteilis…

Burkānu — seleriju kokteilis...

Zaļais kokteilis...

(Raksta turpinājumu lasiet žurnālā)

Apkopoja ANITA PLĒSUMA

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Derīgi padomi

Varžacis

Sīpolgalviņu pārgriež uz pusēm, griezuma vietai uzpilina darvu un sīpola pusītes ar griezuma vietu piesaitē uz nakti varžacij. Procedūru pēc vajadzības atkārto vairākas reizes…

(Raksta turpinājumu lasiet žurnālā)

Padomus sameklēja AGATE RINDA

 

 

Mārrutki

Mārrutki satur 5 reizes vairāk C vitamīna kā citroni un apelsīni, tāpēc tie ir labs līdzeklis pret skorbutu. Kā ārstniecisks līdzeklis mārrutki jālieto ļoti piesardzīgi, jo lielos daudzumos tie var izraisīt mutes gļotādas, kuņģa un pat zarnu trakta apdegumus.

 • Mārrutki palīdz pie saaukstēšanās slimībām. Sarīvējiet mārrutku sakni un rutkus (vienādās proporcijās), labi samaisiet, pievienojiet vienu daļu medus. Lietojiet pa trim karotēm trīs reizes dienā pēc ēšanas.
 • Pret saaukstēšanos. Samaisiet vienādos daudzumos sarīvētus mārrutkus un cukuru. Turiet šo maisījumu siltā vietā aizvērtā traukā 12 stundas. Pēc tam nospiediet sulu. To lietojiet pa tējkarotei ik pēc stundas…

 (Raksta turpinājumu lasiet žurnālā)

Apkopoja DAIGA CERIŅA

 

Miežgrauds

Tiklīdz redzams, ka uz acu plakstiņa veidojas miežgrauds — strutains, norobežots iekaisums —, pie aizvērtas acs iespējami bieži jāpieliek iespējami karsta mitra salvete vai arī sildoša komprese no kumelīšu uzlējuma (tējas) vai vāja borskābes šķīduma. Tas veicinās miežgrauda uzsūkšanos vai arī «nogatavošanos» un strutu izdalīšanos. Ar borskābes šķīdumu jāmazgā arī otra acs, lai tā neinficētos.

(Raksta turpinājumu lasiet žurnālā)

Padomi no «Zintnieka» izdotās grāmatas «ATVESEĻOJIES PATS» 1.daļas

 

 

Mūsu draugi

Uzdot jautājumu

Šeit Jūs varāt uzdot jautājumu "Zintnieka" redakcijai vai arī atstāt savu atsauksmi par žurnāla darbību.

Turpināt